SON DAKİKA HABERLERİ

3 kritik isim sorgu için emniyette

3 kritik isim sorgu için emniyette

ABD'de Reza Zarrab davası için belge kaçakçılığı yaptığı düşünülen Yakup Saygılı, Yasin Topçu ve Kazım Aksoy sorgulanmak için emniyete getirildi.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında cezaevinde tutuklu bulunan Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, müdür yardımcıları Kazım Aksoy ve Yasin Topçu, Emniyet güçlerince tutuklu bulundukları cezaevinden alınarak sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne sorgulamanmak için getirilen şüphelilere 17-25 Aralık soruşturma belgelerinin ABD'ye kaçırılması, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanaı Metin Topuz'la ve belgeleri ABD'ye kaçırdığını itiraf eden Hüseyin Korkmaz'la bağlantılarının sorulacağı bildirildi.

Birlikte ABD'ye gitmişler

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un,
alınan ek ifadesinde, İstanbul'dan konsolosluk DEA görevlisi James Long, 17-25 Aralık operasyonlarını yürüten FETÖ şüphelisi eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ve söz konusu operasyonlarda dinleme yapan büronun amiri İbrahim Şener ile 24 Eylül 2012'de ABD'ye gittiklerini söylemişti.

İlk önce Washington Savcılığına gitmişler

Topuz'un, bu heyetle ilk önce Washington Savcılığına gittiklerini, burada bölge savcısı Daniel Grooms ile görüştükten sonra 25 Eylül 2012'de DEA Genel Müdürlüğünde Finansal Suçlar Bölüm Başkanı Brian Mcknight, koordinatör Mark Snyder, diğer koordinatörler MargaretWilliams ve Michael Barbuti ile görüştüklerini anlatmıştı.

17-25 Aralık öncesi Yakup Saygılı ile Emniyet'te görüştükleri ortaya çıktı

Daha sonra 27 Eylül'de 2012'de ise heyet olarak New York Güney Bölge Savcılığına gittiklerini anlatan Topuz'un, burada savcı Michael Ferrara ile, 28 Eylül 2012'de de DEA'nın New York bürosunda finansal suçlar bürosundaki grup şefi William Callaham ile görüştüklerini söylediği belirtilmişti.

Ayrıca şüpheli Metin Topuz’un, 17-25 Aralık operasyonlarından önce, 5 Kasım 2013’te eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüğü ortaya çıkmıştı.