SON DAKİKA HABERLERİ

Kıllı dil nedir, nasıl tedavi edilir?

Kıllı dil nedir, nasıl tedavi edilir?

Kıllı dil nasıl bir hastalıktır? Neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Soruların cevabı haberimizde.

Kıllı dil, nüfusun yaklaşık yüzde 13'ünü etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bazı psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çelik, kıllı dil nasıl oluşur, belirtileri nelerdir, tedavisi ve korunma yöntemlerini açıkladı.

Kıllı Dil Nedir?

Dilin üst yüzeyi papiller denilen küçük çıkıntılar ile kaplandığından pürüzlüdür. Birkaç papilla türü vardır, bunların çoğu filiform papilla olarak adlandırılır. Filiform papiller, dilin yüzeyindeki yiyeceklerin kavranmasından sorumlu olan uzatılmış, koni biçimli çıkıntılardır. Bu yapılar genellikle dilden dökülmeden önce yaklaşık 1 milimetre uzunluğunda büyür ve sonrasında dökülerek yeni yapıların oluşmasına olanak tanır. Tüylü dil, bu filiform papiller düzgün şekilde dökülmediğinde ortaya çıkar ve keratin olarak bilinen, deride protein birikimi meydana gelir. Bu olduğunda, aşırı keratinize filiform papilla ağında yiyecek, bakteri veya maya birikebilir ve bu da dilde renksizlik yaratabilir. Döküntü gecikirse, filiform papiller keratin içinde birikmeye devam eder ve saç benzeri çıkıntılara benzer.

KILLI DİLİN NEDENLERİ

 • Yumuşak bir diyet: Dilin yüzeyine aşınma uyarısı olmaması, papillanın yeterince dökülmesini önleyebilir.

 • Kötü ağız hijyeni: Bu dilde kıl uzamasına neden olan bakteri veya mayaların birikmesine neden olabilir.

 • Madde kullanımı: Tütün kullanımı, aşırı alkol, kahve veya çay tüketimi.

 • Dehidrasyon veya ağız kuruluğu: Ağızda nem olmaması, dilde kıl oluşumuna neden olur.

 • Bazı ilaçlar: Mide asidi reflüsü için kullanılan bazı ilaçlar.

 • Ağız hijyen ürünleri: Peroksit içeren bazı gargara ürünleri.

BELİRTİLERİ

 • Görünüşü bir yana, kıllı dil vücutta başka semptomlar da geliştirebilir.
 • Dilde yanma hissi
 • Yutkunurken ağız çatısında gıdıklanma
 • Öğürme hissi
 • Ağız kokusu
 • Ağızda metalik bir tat
 • Mide bulantısı

TEDAVİ VE ÖNLEM

Kıllanmış dil normalde geçici bir durumdur ve tıbbi tedavi gerektirmez. Ayrıca ciddi bir sağlık riski de taşımaz. Dilde kılın çıkmasını tetikleyecebilecek bir kişinin hayatındaki bazı değişikliklerle tedavi ve korunma sağlanır. Dilde kıl çıkmasını durdurmanın en iyi yolu diş hekimine düzenli gidilmesi ve ağız hijyenine dikkat etmektir. Taze meyveler, sebzeler, tahıllar ve ağız sağlığını geliştirmek için az miktarda şeker içeren iyi dengelenmiş besleyici ve dengeli bir diyetin sağlanması da esastır. Ağzı temiz tutmalı ve gün boyunca yeterli miktarda su tüketilmeli. Kahve, çay, alkol veya tütün gibi kıllı dil ile ilişkili maddelerin tüketimini sınırlandırın. Ağız hijyenine yardımcı olması için dilin fırçalanması veya özel bir dil sıyırıcı kullanın.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Kıllı dilden şüphelenilirse düzenli kullanılan ilaçlar değiştirilebilir. Mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Çünkü nadiren kıllı dil kalıcı olabilir ve durumu tedavi etmek için ilaç veya cerrahi gerekebilir. Antibiyotik veya antifungal ilaçlar, bakterileri veya mayayı çıkarmak için reçete edilebilir. Bazı vakalarda filiform papilla'nın ameliyatla çıkarılması da mümkündür. 

SABAH